Розробка уроків, що розкриває специфіку системи роботи над проблемою


    Практичне застосування інтерактивного навчання на уроках математики

Технології "Мікрофон","Навчаючись-учусь"
6 клас (математика)
Тема уроку: порівняння чисел.
Мета уроку:засвоєння правил порівняння: додатних і від'ємних чисел, додатних і від'ємних чисел відносно нуля, двох від'ємних чисел.Розвивати вміння вибирати основне з прочитаного тексту;передавати інформацію;навчати;слухати, наводити приклади, чітко виражати свою думку.
Тип уроку:урок здобуття нових знань.
Обладнання: кольорова крейда, інформаційний текст, роздатковий матеріал.
                                    
            Очікувані результати:
  • формулювати правила порівняння раціональних чисел;
  • аналізувати положення точки на координатній прямій в залежності від початку відліку і розміщення одного числа відносно другого;
  • застосувати правила порівняння раціональних чисел до практичних завдань.                                                                План уроку
  1. Актуалізація опорних знань (метод"Мікрофон").
  2. Повідомлення теми і мети уроку.
  3.  Подача нового матеріалу ("Навчаючись-учусь").
  4. Закріплення нового матеріалу.
  5. Підбиття підсумків, оцінювання результатів уроку.
  6. Домашнє завдання.
                                                      Хід уроку
   1. Актуалізація опорних знань:
  • Який розділ математики ми з вами почали вивчати?
  • Множину яких чисел називають раціональними числами?
  • Множину яких чисел називають цілими числами?
  • Множину яких чисел називають натуральними числами?
  • Які числа називають протилежними?
  • Що називають модулем числа?
   2.Повідомлення теми і мети уроку.
   3.Подача нового матеріалу (листок-інформація додається).
       Роздати учням надруковану на листку інформацію для опрацювання і виконання деяких завдань.Інформація розділена на три задачі.Після опрацювання інформації учні навчають один одного, розповідаючи прочитаний матеріал, вибираючи основне, повторюючи правила. Завдання учнів навчити якомога більше товаришів. Учні ходять по класу від парти до парти за принципом "броунівського руху".На опрацювання відводиться 15 хвилин.На дошці записаний план, за яким учні дають відповіді на питання:

  • Правило порівняння додатного числа відносно нуля і відносно від'ємного числа. Приклад.       
  • Правило порівняння від'ємного числа і додатного числа.Приклад.
  • Правило порівняння двох від'ємних чисел. Приклад.
4. Закріплення нового матеріалу
           Порівняти:
                        1.а)    0...7                                    б)|-5|...4

                                  -5...0                                     |-6|...|-7|  
           
                           -4...3                                   |-9|... |-3|

                           -9...-8                                  |-8|...-100


                       2.№676 (колективно)
                                                
                3.№677 (а- самостійно)

                4.№678 (б- з поясненням)
                        
                       5.Записати  три дроби, які є розв'язками   
                          подвійної нерівності:-3/5< x<-2/5 

5.Підбиття підсумків, оцінювання результатів 
уроку.Питання:

  • Що нового ви дізналися на уроці?
  • Що вам сподобалось на уроці, а що ні?
  • Що важко вам ще дається робити з вивченої теми?
6.Домашнє завдання: п. 8.5.№677(б), №678(а)
Знайти три дроби,які є розв'язками нерівності:-4/7<x<-3/7 


                               Листок-інформація
Задача 1
Учора термометр показував на вулиці - 2 градуси С,а сьогодні 1 градус С. Потепліло чи стало холодніше?Яке число більше -2 чи 1? Позначте ці числа на координатній прямій.
  Висновок: зображення числа 1 лежить правіше від -2 тому,що будь-яке додатне число більше 0- більше за будь-яке від'ємне число.
 Наприклад:-2<0, -17,2<5, 2>0, 17,8>-20
Задача 2
В обід термометр на вулиці показав 5, а ввечері -2. Потепліло чи стало холодніше до вечора?Позначте ці числа на координатній прямій.Зображення якого числа лежить лівіше?
Висновок:будь-яке від'ємне число менше 0  і менше за будь-яке додатне число.
Наприклад: -7<8, 4>-13,2, -3<0.
Задача 3
Учора термометр показував на вулиці -18, а сьогодні -21. Потерпіло сьогодні чи стало холодніше?Яке число більше -18 чи -21?Познач ці числа на координатній прямій.Знайти модулі цих чисел і порівняй їх.
|-18|=...;|-21|=...;        |-18|<|-21|, тому -18>-21. 
 Висновок: із двох від'ємних чисел більше те, модуль якого менший.
Наприклад:-3>-7 бо |-3|< |-7|.        -10< -2, бо |-10| > |-2|.

Технології " Робота в парах", "Робота в малих групах"
                                                   7  клас (алгебра)
Тема уроку: перетворення виразів.
Мета уроку: формувати вміння застосовувати різні способи розкладання многочлена на множники, а також розв'язувати нестандартні задачі.
Тип уроку:корекція і систематизація знань учнів.
                                      Очікувані результати:

  • учні повинні вільно володіти формулами скороченого множення при розкладанні виразів на множники, у тому числі в нестандартних випадках;
  • знайти алгоритм розв'язання лінійних рівнянь,умову, за якою добуток дорівнює нулю;
  • уміти виконувати тотожні перетворення, застосувати ці знання до розв'язування рівнянь.
                                 План уроку

  1. Перевірка домашнього завдання (3 хв).
  2. Завдання на карточках (8 хв).
  3. Повторення теоретичних питань (5 хв).
  4. Вступна бесіда учителя (1 хв).
  5. Робота в парах "Відгадай назву" (3 хв).
  6. Робота в малих групах "Математичне лото" (15 хв).
  7. Цікавинка "Квіточки" (3 хв).
  8. Розв'язування завдань з підручника (9 хв).
  9. Підбиття підсумків (5 хв).
  10. Домашнє завдання (1 хв).


            Технологія гра
    8 клас (геометрія)
Тема уроку:систематизація та узагальнення знань умінь та навичок учнів з теми"Чотирикутники".
Мета урокуповторити навчальний матеріал з теми,розвивати навички використання теоретичного матеріалу до розв'язування задач,сприяти розвитку уваги,кмітливості,логічного мислення та уяви.
Тип уроку: урок закріплення умінь та навичок.
Обладнання: таблиці теоретичного матеріалу, таблиця з готовим малюнком до задачі, картки з умовами задач, картки з теоретичним матеріалом.
Хід уроку
Вчитель:
Якщо хочеш досягти у житті своїх вершин,
Математику збагнути мусиш тонко до глибин.
Калькулятор і комп'ютер - хто ж сьогодні їх незна!
Та за пояс їх заткнути може світла голова.
І сьогодні в нас незвичний -  підсумковий наш урок - олімп-урок.
Чотири команди будуть на нім, успіху я вам бажаю усім.

    На попередньому уроці вчитель роздав кожному учневі картки певного кольору і певної форми. Сформувалось чотири групи, які представляють одну із фігур. Це - паралелограм, прямокутник, ромб і квадрат. Учні сідають за парти так, щоб члени однієї команди сиділи в одному ряді. На грудях прикріплені відповідні емблеми.

Перший тур

1. Представлення команд (оцінюється 1-3 балами)
  • Паралелограми ( червоного кольору) - формулюють означення, властивості і ознаки паралелограма. Підготовлена таблиця теоретичного матеріалу і для кожної з команд роздають картку-паралелограм з теоретичним матеріалом.
  • Прямокутники (синього кольору) - формулюють означення, властивості і ознаки прямокутника. 
  • Ромби (зеленого кольору) - формулюють означення, властивості і ознаки ромба.
  • Квадрати (жовтого кольору) - формулюють означення, властивості і ознаки квадрата. 
      Другий тур

Теоретична розминка "Відгадай швидше"
Командам пропонується 12 запитань, на які потрібно швидко відповідати. Правильна відповідь оцінюється 1 балом.
  • Сформулювати першу ознаку рівності трикутників.
  • Яка фігура називається чотирикутником?
  • Чи вірно, що висоти ромба рівні?
  • Сформулювати третю ознаку рівності трикутників.
  • Що таке діагоналі чотирикутника?
  • Чи вірно, що кожний квадрат є прямокутником?
  • Сформулювати ознаку паралельності прямих.
  • Про паралелограм відомо, що жоден з його кутів не є тупим. Що це за паралелограм?
  • У якого ромба висота дорівнює стороні?
  • Сформулювати другу ознаку рівності трикутників.
  • Чи може один кут паралелограма дорівнювати 40 градусів, а другий -  50 градусів?
  • Якого виду чотирикутник , якщо точка перетину діагоналей ділить їх на чотири рівні відрізки?


Третій тур

Розв'язування задач
Умови задач вчитель роздає кожній команді на картках. Кілька хвилин на роздуми, обговорення в командах і один учень, читаючи вголос умову, розв'язує біля дошки. А всі інші записують в зошитах. Кожна задача оцінюється 2 балами, якщо задачу розв'яжуть другим способом - додатково 1 бал.

Задача 1
Знайти кут паралелограма, якщо один з них у два рази більший за другий.


Задача 2
У прямокутнику ABCD кут між діагоналями дорівнює 60 градусів. Знайти кути трикутника BOC, точка О - точка перетину діагоналей прямокутника.


Задача 3
Сторона ромба дорівнює одній з його діагоналей. Знайти тупий кут ромба.


Задача 4

Задача за готовим малюнком

Дано: ABCD -квадрат, кут DMC  = 60 градусів.
DM = 17 см.
Знайти: периметр квадрата.
                             
                             Четвертий тур

                             Геометричний футбол
Учасник однієї команди починає формулювати означення або теорему з теми "Чотирикутники", а учасники іншої команди мають їх продовжити.
У такий спосіб команди ставлять одна одній по три запитання. За кожну правильну відповідь 1 бал.

Підсумок уроку-гри
Творче завдання (інсценізований вірш І.Гери "Родина Паралелограма").

Родина Паралелограма
До Ромба в гості завітав Квадрат,
А згодом приєднався й Прямокутник.
Засперечались, хто з них старший брат,
Хто досконалий є чотирикутник.

"Усі кути однакові, прямі,-
Став Прямокутник першим говорити,-
Діагоналі рівні в довжині.
Чи може Ромб себе цим похвалити?"

Ромб відповів: "Кути прямі, а далі?
Розставимо крапки над "і" гуртом.
Є бісектрисами кутів мої діагоналі,
Що перетнулись під прямим кутом.

Таку властивість має ще й квадрат.
Тож стоїмо на вищім п'єдесталі.
Ти, Прямокутнику, для нас молодший брат.
Нехай не чваняться твої діагоналі!

І сторони в нас рівні". Знявся гам,
Немов змагались: хто перекричить?
Аж ось заглянув Паралелограм.
Відразу ж усі змовкли в одну мить.

"Як вам не сором! - став усіх ганьбити,-
Між вами сварка мало не щодня.
А ми усі повинні дружньо жити.
Ви- мої види, ми одна сім'я.

Бо кожен з нас це є чотирикутник,
Між вас різниця десь на міліграм.
Ім'я Квадрат, чи Ромб, чи Прямокутник,
А назва ваша - Паралелограм.

Тож паралельні сторони навпроти
І протилежні рівні в нас кути.
Чотирикутників нехай стоять дві роти,
Нас серед них всі можуть віднайти.

Перетинаються у нас діагоналі.
Перетин їх - це їхня середина,
Щоб поміж вас сварні не чув надалі,
Тримайтесь гідно, як одна родина".

Усі додолу очі опустили.
"Пробачте",- Прямокутник попросив.
"Пробач і нам, усі ми завинили",-
Зніяковівши Ромб заговорив.

До них, зрадівши, підійшов Квадрат.
Тут Паралелограм таке сказав:
"Живіть в любові, так, як з братом брат".
І, посміхнувшись - міцно всіх обняв.

Домашнє завдання:
Повторити матеріал, використавши запитання для самоперевірки.


1 коментар: